Co je to JUDO

JUDO (čte se džudo) je v první řadě bojový sport, který vznikl ze starodávného Japonského bojového umění Jiu-jitsu (džiu-džitsu). 

Zakladatelem Juda je profesor Jigoro (čte se Džigoro) Kano (1860-1938), který po letech pečlivého studia jiu-jitsu (čte se džuj-džitsu) a jiných bojových umění, založil vlastní školu, kterou nazval KODOKAN-JUDO a zde začal učit „nové“ bojové umění JUDO. Až po čase se z tohoto nového bojového umění stal bojový sport s přesnými pravidly, takový jak jej učíme u nás v oddíle.

Název JUDO znamená v překladu „jemná cesta“. Ne proto, že by to soupeře nebolelo a jednalo se s ním jemně, ale proto že ten kdo ovládá judo, dokáže soupeře přemoct bez velké námahy, využitím jeho síly a energie.

Kodokan Judo je tzv. měkká škola, kde proti síle útoku nejde síla obránce, ale obránce se snaží útoku vyhnout či jej odvést stranou (na rozdíl od např. karate, kde jde síla obrany proti síle útoku). Dvě základní hesla juda jsou: „minimální úsilí – maximální účinnost“ a „vzájemný prospěch“. První princip znamená využívat co nejúčinněji svou sílu a umožňuje porazit i fyzicky silnějšího soupeře. Druhý princip učí vzájemnému respektu mezi lidmi.

Moderní Judo je Olympijský sport, který již zaujal tisíce lidí na celém světě. Judo je sportem, kde najde uplatnění jak mládež, tak i lidé v pokročilém věku, a to bez ohledu na tělesnou výšku a váhu.

 

„Judo, more then sport.“ – „Judo, víc než sport.“ (Moto Evropského svazu Juda)